Pomaluj Swój świat – Sharpie Stained

Dlaczego?

Niekiedy odzywa się we mnie jakaś eksperymentatorska cząstka, która popycha mnie w kierunku nowych doświadczeń. W ramach moich działań „artystycznych” najczęściej sprowadza się to do testowania przyborów do rysowania, ale bywa iż badam również nowe podłoża na których tworzę. Parokrotnie zdarzyło mi się zamienić (typowe dla mnie medium) papier na tkaninę. I należy przyznać, że efekty personalizowania ubrań, każdorazowo przynoszą dużą satysfakcję. Zazwyczaj we wspominanych celach używałem farby do tkanin (lub farby akrylowe), które nakładałem po prostu pędzelkami. Ostatnio w moje ręce trafił zestaw specjalnych markerów Sharpie Stained, który (mam nadzieję) poszerzy moje doświadczenia w materii urozmaicania i ożywiania odzieży. Przedstawiam Wam mini relację z tego spotkania, myślę że przybliży ona walory tych mazaków.


 

Co to jest i jak działa.

Testowany zestaw markerów Sharpie Stained składa się z 8 pisaków o bardzo intensywnych, żywych kolorach. Zakres kolorystyczny dość przyzwoity i pozwalający na dużą dozę kreatywności. Muszę jednak przyznać, że mi osobiście brakowało trochę większej gamy odcieni np. kolor niebieski jest na tyle mocny, że aż wpada w granatowy, w związku z tym trudno uzyskać błękity. Podczas używania Stained moje największe zaskoczenie wywołało określenie przez producenta ich końcówki mianem „pędzelkowej”. Po moich wcześniejszych doświadczeniach z pisakami pędzelkowymi (zobacz Pentel Brush Pen) spodziewałem się miękkiej, sprężystej końcówki, która na wzór zwykłego pędzla reaguje na nacisk dłoni jaki i kąt nachylenia samego przyboru. Pędzelek Sharpie Stained nie zachowuje się w ten sposób jest bowiem twardy i tylko minimalnie elastyczny. W rzeczywistości możemy uzyskać linie o różnej grubości, ale w głównej mierze za sprawą umiejętnego operowania nachyleniem, a mniej wynika to z siły nacisku. Końcówka sama w sobie wygląda na trwałą i solidną. Tusze zastosowane w mazakach dobrze i szybko kryją malowane powierzchnie nawet przy położeniu tylko jednej warstwy. Co istotne barwnik przesiąka na drugą stronę tkaniny w niewielkim stopniu, nie zwalnia nas to jednak przed odpowiednim zabezpieczeniem kolejnych warstw ubrania. Kolory są naprawdę intensywne i wyraziste. Farba schnie szybko, nie rozlewa się i nie rozmazuje. Ponieważ barwniki (kolory) Stained nie są kryjące to ich zastosowanie odnosi się tylko do tkanin o jasnych odcieniach własnych. Kluczowym pytaniem przy malowaniu na tkaninach jest trwałość kolorów zwłaszcza po praniu. Póki co testowana koszulka przeszła tylko jedno pranie (ręczne) nie stwierdziłem jakichkolwiek zmian w jakości po tym fakcie.


 

Dla kogo? Podsumowanie.

Sharpie Stained są świetnym produktem dla wszystkich kreatywnych i poszukujących osób. Dzięki łatwości użytkowania, bezpieczeństwu dla tkanin i gamie wyrazistych odcieni umożliwią stworzenie wyjątkowych i unikalnych projektów.

Plusy:

  • intensywne, żywe kolory,
  • dobrej jakości, szybkoschnący tusz,
  • łatwość użytkowania,
  • solidność wykonania.

Minusy:

  • brak większej gamy odcieni,
  • mało elastyczna końcówka.

 

Gdy masz już Sharpie Stained…

…szybko znajdą się chętni na Twoje prace ;). To moje pierwsze pomazajki z tymi markerami.